تبلیغات
فانوسقه

فانوسقه
من بنده آن کسم که شوقی دارد/بر گردن خود ز عشق طوقی دارد 
نویسندگان

شبکه:  به دو یا چند کامپیوتر متصل به هم شبکه گفته می‌شود.

انواع شبکه:  با‌سیم، بی‌سیم

شبکه با‌سیم: اتصال در این شبکه با استفاده از کابل صورت می‌گیرد.

شبکه بی‌سیم: اتصال در این شبکه با استفاده از خطوط تلفن یا ماهواره صورت می‌گیرد.

ü شبکه محلی(LAN)

ü شبکه منطقه‌ای(MAN)

ü شبکه وسیع(WAN)

 
انواع شبکه از لحاظ وسعت منطقه تحت پوشش:  

 

 

 

 

شبکه محلیLAN (Local Area Network): اتصال یک سری از کامپیوترها در محدوده‌ی معینی مثل یک ساختمان، تشکیل یک شبکه LAN   می‌دهند. به علت ارتباط مستقیم و فاصله کوتاه کامپیوترها از یکدیگر سرعت تبادل اطلاعات در این نوع شبکه ‌ها بسیار است.

شبکه منطقه‌ای MAN (Metropolitan Area Network): این شبکه از اتصال کامپیوترها در محدوده‌های وسیع‌تر از شبکه محلی است، مثلاً محدوده‌ی یک شهر. سرعت تبادل اطلاعات (سرعت ارتباطی) این گونه شبکه‌ها متوسط است. ارتباط این کامپیوترها معمولاً از طریق دستگاهها و تجهیزات ویژه مخابراتی انجام می‌شود.

شبکه وسیع WAN (Wide Area Network): در این شبکه‌ها اتصال کامپیوترها  معمولاً از طریق ماهواره یا خطوط فیبر نوری برقرار می‌شود.

شبکه اینترنت: اینترنت بزرگترین شبکه کامپیوتری موجود در جهان است که از میلیونها کامپیوتر شخصی ، مسیریاب (Router) و تجهیزات مخابراتی تشکیل شده است. سابقه ایجاد اینترنت به سال 1986 بازمی‌گردد. در این سال ارتش امریکا برای تبادل اطلاعات نظامی ، شبکه‌ای به نام آرپانت بین مراکز نظامی ایجاد نمود که این پروژه با موفقیت انجام شد. شبکه اینترنت تا قبل از سال 1992 فقط دارای متن بود، اما از این سال به بعد تصویر، صدا ،موسیقی،فیلمهای گوناگون ،انیمیشن و غیره نیز به آن اضافه شد. این شبکه جهانی دارای کتابخانه بسیار بزرگی است که کتابخانه مجازی نامیده می‌شود. در این شبکه هر نوع اطلاعاتی به صورت یک کتاب درکتابخانه ذخیره می‌شود. کتابهای این کتابخانه برخی کوچکند و برخی بزرگ، برخی پر از تصویرها و طرحهای رنگارنگ، و برخی فقط شامل متن هستند.این اطلاعات در رایانه‌های خدمات شبکه پراکنده‌اند.
طبقه بندی: شبکه و اینترنت،
[ سه شنبه 1390/04/7 ] [ 08:00 ب.ظ ] [ مجنون ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

به نام خداوند یکتای پاک / خداوند خالق ، خداوند خاک
سلام به همه اونایی که منت گذاشتن قدم رو چشم ما گذاشتن!

.

.

ارتباط آنلاین کلید آموزش
بک لینک طراحی سایت